naučte se fotit - 2

01.04.2019

"Na mých obrázcích vidíte, že jsem se nebála zamilovat se do těchto lidí." -                                                                                                            Annie Leibovitz

Než budeme pokračovat o tom co je expozice, řekneme si něco např. o portrétu. 

Portrét může být velmi přínosný. Je to šance ukázat nejlepší stranu (doslova) někoho, a vytvořit fotografii, která sděluje něco jedinečného.                                                                   

Podívej se na své fotografie

Zní to jasně, ale prohlédněte si všechny záběry, které máte ( rodina, děti, přátelé)  a zjistěte, zda si nejsou všechny něčím podobné. Hlava a ramena, pasové fotografie, nepříjemné pózy, nepříjemné výrazy, prázdné pohledy, rozpačité úsměvy?

Každý člověk má jedinečnou kvalitu, která si zaslouží fotografování. Nemusí to být dokonalá pleť, upravený nos, našpulená ústa, ohromující oči. Měla by však být nějaká kvalita, která nejlépe sděluje či vyzdvihuje individualitu osoby.

Zní to složitě? Ne, není to složité, pokud budete postupovat podle několika základních tipů:                                                                                                                                                             

Nepoužívej přímý blesk

Blesk je bezkonkurenčně nejnudnější světlo.. Ve vzácných případech může  zvednout záběr do dobré fotografie, ale na maximum využít jiná dostupná světla je lepší. Blesk má tendenci dát nevýrazný vzhled a odnáší  intimní atmosféru, kterou jste vytvořili.     

Použij teleobjektiv

Podle mého názoru je nejlepší 105-135 mm. Širokoúhlý záběr je pro portrét zcela nevyhovující.                                                                                                                                             

Vyber "nejlepší stranu" osoby

Lidé ji opravdu mají. Dostaňte jedno rameno otočené směrem k fotoaparátu tak, aby se jedna strana trochu upřednostňovala. Vyzkoušejte pózy jiným způsobem a zjistěte, která je nejlepší.

Pokud je to možné, oblékni si objekt

Pokud se jedná o připravovaný portrét, můžete mít nějaké slovo v oblečení. Tmavé nebo světlé barvy fungují nejlépe. Vzory víří a pletou oči diváka. Výrazné barvy mohou přemoci tóny pleti. Véčko nebo výstřih je lepší než kulatý krk. Mužům a starším ženám  zakryjte ramena, mladším ženám je nechte  holé.                                                         

Snaž se dobře využít dostupné světlo

Umístěte osobu tam, kde je světlo měkké a přichází hlavně z jednoho směru. Tím můžete vytvořit náladový pocit.

Můžete použít odraznou plochu a na stíněné straně odrazit světlo, pokud kontrast mezi světlem a stínem je příliš silný. Jednoduchou odraznou plochu můžete vyrobit z hliníkové fólie (alobal) chycené kolíky na prádlo na kartonu.

Nech objekt posadit

To jim pomáhá relaxovat a pomáhá vám lépe je nasměrovat.                                                   

Nasměruj objekt

V portrétování máte co do činění s menšími pohyby a posuny polohy a úhlu. Snažte se být mírně mírně nad osobou, aby se jí více otevřely oči. Spusťte jí rameno, které je nejblíže k objektivu. Trochu jí skloňte bradu.

Někteří lidé vypadají nejlépe, když se usmívají a někteří ne. Můžete získat zajímavější výrazy a nuance bez úsměvu. Řekněte člověku, aby přemýšlel o něčem, co se mu líbí. To přinese do očí jemná světla a posuny v ústech.                                                                        

Fotografuj svisle

Foťte na výšku - otočte fotoaparát na bok. Portrét obvykle zahrnuje hlavu a horní část trupu a někdy i ruce. To vypadá nejlépe ve svislém formátu.  Vodorovné fotografování vám ponechává široké otevřené prostory na obou stranách objektu, které mohou odvádět pozornost od portrétu.

Pokud jsou ruce v záběru, podívej se na ně dobře

Ruce mohou vypadat ošklivě nebo trapně. Lehce zavřená pěst je obvykle neutrální. Nechte ruce odpočívat na kolenou nebo v klíně a uvidíte, jak působí. Oříznout je můžete až při úpravě fotografie.

Pokud fotografujete emotivní portréty, platí stejné tipy, ale v těchto záběrech se musíte pohybovat, abyste získali nejlepší úhel.

Pravidla klidně poruš, musíš ale vědět, co porušuješ...